uniwersalny powerbank - mobilny ups

Tutaj możesz opowiedzieć o swoich pomysłach na nieistniejące jeszcze urządzenia. Napisz w kilku słowach jak miałoby ono działać, jakie spełniać funkcje i jak wyglądać. Z tej burzy mózgów może wyłonić się kolejna pozycja do produkcji w DeviceFab.

Moderatorzy: defab, admin

micky
Posty: 1
Rejestracja: 30 wrz 2017, 00:10

Re: uniwersalny powerbank

Post autor: micky »

Witajcie,
ja bym pomyślał nad obsługą tzw. Quickcharge.
Wiele telefonów ma to już zaimplementowane - możemy dzięki temu szybko doładować telefon.

Przy okazji, ze starych baterii od laptopów można odzyskać większość ogniw (z reguły pada tylko 1 lub 2) i takie
ogniwka (18650) można byłoby wykorzystać jako akumulator do tegoż powerbanka/ups'a.

Mi osobiście przydałoby sie programowane napięcie wyjściowe (najchętniej do 24VDC).

p.s. Jako ciekawostkę zerknijcie na: https://www.omnicharge.co/about/

Pozdrawiam,
defab
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2017, 10:53

Re: uniwersalny powerbank

Post autor: defab »

w sieci znalazłem z 2015 roku coś takiego co jest zbliżone jako tako do tematu http://www.komputerswiat.pl/testy/sprze ... -test.aspx
mariusz_X
Posty: 21
Rejestracja: 11 wrz 2017, 15:14

Re: uniwersalny powerbank

Post autor: mariusz_X »

@defab Widziałeś cenę?
mariusz_X
Posty: 21
Rejestracja: 11 wrz 2017, 15:14

Re: uniwersalny powerbank

Post autor: mariusz_X »

@micky ja bym był za tym żeby może się wolno ładowało ale za to stabilnie i bezpiecznie. Owszem jest już technologia nie wiem czy potrzebna w tym urządzeniu. Po za tym to prawdopodobnie zwiększy cenę. A ja mam co najmniej 10 urządzeń które mógłbym w ten sposób podtrzymywać. Jak będzie drogie to nie kupię 10. A bardzo bym chciał. :-)
admin
Site Admin
Posty: 5
Rejestracja: 24 kwie 2017, 12:04

Re: uniwersalny powerbank

Post autor: admin »

Mamy więc już ustalone:

Zawiera bloki:
A) konwerter wejściowy DC-DC (step-up,step-down)
B) ładowarkę akumulatora z wyjściem do jego podłączenia
C) konwerter wyjściowy DC-DC (step-up,step-down) z ogranicznikiem prądu wyjściowego
E) interfejs komunikacyjny
F) 2 lampki LED RGB sygnalizacyjne

Funkcje :
1) automatycznie wykrywa poziom napięcia na wejściu i taki sam powtarza na wyjściu. Zakres [ +3.0 .. +30.0 ]V moc 60W
2) modele M = micro 5W i S = standard 60W
3) tryb kondycjonowania (dla długich lini zasilających i spadków napięcia) czyli na sztywno ustawione napięcie wyjściowe
4) tryb akumulator tylko (ni-mh) lub tryb baterie (brak ładowania)
5) informacje o stanie linii zasilającej oraz wyjściu (zawsze mruganiem w celu oszczędzania energii)

Interface komunikacyjny? WiFi czy Z-Wave?
mariusz_X
Posty: 21
Rejestracja: 11 wrz 2017, 15:14

Re: uniwersalny powerbank

Post autor: mariusz_X »

Dajcie na luz z tym interfacem. Zwykła płytka z wejściem, wyjściem i złączem dla akumulatora. Żeby było tanio. Może być bez obudowy. To nawet lepiej jakby nie było obudowy. Można wtedy łatwiej upchnąć w instalacji.
mariusz_X
Posty: 21
Rejestracja: 11 wrz 2017, 15:14

Re: uniwersalny powerbank

Post autor: mariusz_X »

Niech będą 2 proste urządzenia 5W i 60W
defab
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2017, 10:53

Re: uniwersalny powerbank - mobilny ups

Post autor: defab »

Power banki bez obudów nie występują, nie bez powodu. Obudowa nie podwyższa kosztu ale chroni elektronikę, która może być przyczyną pożaru bowiem upychanie jej w wersji "gołej" jest niebezpieczne - ze względu na odsłonięte na niej styki akumulatora.

Co do poziomu mocy wypowiem się po wybraniu układów do przetwornic, bo to one zdecydują dokładnie jaki będzie próg dolny i górny.
Rozpoczynam przygotowanie karty katalogowej i modelu.
mariusz_X
Posty: 21
Rejestracja: 11 wrz 2017, 15:14

Re: uniwersalny powerbank - mobilny ups

Post autor: mariusz_X »

@defab Powerbanki nie występują bez obudów nie ze względu na możliwość samozapłonu elektroniki a baterii. Z tego co zrozumiałem ma to być urządzenie bez baterii (z zewnętrznym akumulatorem). Obudowa zawsze podnosi koszt urządzenia. Wystarczy spojrzeć na np. raspberry. Obudowy są sprzedawane osobno i to za nie małe pieniądze.
defab
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2017, 10:53

Re: uniwersalny powerbank - mobilny ups

Post autor: defab »

@mariusz_X Goła płytka ma dostępne styki baterii (luty od złączy) więc ta wypowiedź jest sprzeczna.

Tania obudowa to koszt 1.5 zł, mało dla całego urządzenia ale otrzymujemy w zamian cenne bezpieczeństwo. Można zastosować tylko pół obudowy od spodu elektroniki co da koszt 0.75 zł.
Zablokowany